Yogi Bhajan

Yogi Bhajan (26.08.1929-06.10.2004)

Läänemaailmas on Kundalini jooga õpetused täna kättesaadavad vaid tänu karismaatilisele vaimsele õpetajale Yogi Bhajanile, kes selle iidse tehnoloogia avalikustas.

Harbhajan Singh Khalsa Yogiji (sündides Harbhajan Singh Puri) ehk laiemalt tuntud kui Yogi Bhajan, sündis 26.augustil 1929 Punjabi provintsis Briti Indias, jõukas maaomanike peres, kellele kuulus suur maa-ala Himaalaja jalamil.

Yogi Bhajani isa oli arst, ent tema mõjukamaks õpetajaks lapsepõlves oli isapoolne vanaisa, Bhai Fateh Singh, kes õpetas talle Sikhismi olemust ning austust kõikide religioonide ja elu müsteeriumide vastu. Teismelisena õppis Yogi Bhajan Sant Hazara Singhi karmi käe all ning 16 aastaselt kuulutas õpetaja ta Kundalini Jooga Meistriks.

 

Yogiji

 

1947. aastal, India lõhestumise ajal Indiaks ja Pakistaniks, juhtis Yogi Bhajan kogu küla põgenemist New Delhisse. Põhja-Indiasse saabus Yogi Bhajan ühegi sendita taskus.

Järgnesid õpingud, magistrikraad majanduses ning armeeteenistus India Tsiviilteenistuses 1953.aastal. Samal ajal abiellus Yogi Bhajan Inderjit Kauriga ning peres kasvas peagi 3 last.

 

Yogi Bhajani edasine karjäär kulges maksuametis ning hiljem tolliametnikuna Palim Rahvusvahelises Lennujaamas. Just sel ajal, 1968. aastal, sai Yogi Bhajan kutse Kanadasse, õpetama joogat Toronto Ülikoolis.

Olles näinud pidevalt Indiasse õpetust saama tulnud ameeriklasi ja eurooplasi, kes kulutasid küll hulga raha, kuid lahkusid napi teadmistepagasiga, tõotas ta õpetada ausust ning jagada neid õpetusi ja seda tehnoloogiat, mida oli saanud oma õpetajatelt. Tema sooviks oli, et inimesed saaksid end Kundalini jooga tehnoloogia abil ise pühendada, ilma vajaduseta olla kellegi spirituaalne jünger.

 

Teekond Kanadasse algas äpardustega – kaotsi läks kogu pagas ning olles jõudnud Torontosse sai Yogi Bhajan teada, et teda kutsunud professor oli äsja siit ilmast lahkunud. Taas kord seisis ta tühjade taskutega võõral maal, omamata ühtegi niidiotsa. Kuid õnn naeratas ka seekord ning 1968.aasta detsembris sai ta kutse vanalt tuttavalt India päevilt külastamaks Los Angelest. Plaanitud nädalavahetusest sai aga uus saatuse kutse. Oli hipiliikumise ajastu ning olles näinud tuhandete kaupa noori inimesi, kes vajasid vaimutoitu, otsustas Yogi Bhajan jääda Los Angelesse. Oli 1969. aasta ning Yogi Bhajan kolis lõplikult USA-sse. Peatselt siirdusYogi Bhajan New Mexicosse.

 

Kundalini jooga meistri saabumine Indiast äratas üldist tähelepanu ning Yogi Bhajani tunnid – mis toimusid algusaegadel ühe osaleja antiigipoes ja keldrikorruse garaazhis – olid puupüsti rahvast täis.

Yogi Bhajan

Asudes avalikult Kundalini joogat õpetama rikkus Yogi Bhajan teadlikult iidset vaikimisvannet. Traditsiooniliselt anti neid õpetusi edasi Meistri poolt rangelt selekteeritud õpilastele range reeglistiku (teenimine, alandlikkuse tõestamine, enesedistsipliin, pühendumus) alusel. Olles näinud tohutut kaost noorte inimeste seas USA-s (kõrgema teadvusseisundi otsingud uimastite abil, üledoseerimine, mentaalsed ja emotsionaalsed probleemid, jne) leidis Yogi Bhajan, et tema ülesandeks on pakkuda noortele alternatiivi – jumala kogemist enda sees ning oma vaimse, füüsilise ja emotsionaalse keha tervendamist.

 

Yogi Bhajan rõhutas algusest peale, et tema ülesandeks ei ole jüngrite leidmine, vaid õpetajate treenimine ning pühitsemine on iga õpilase enda teha. Ta pühendas oma elu ja töö spirituaalsuse vabastamisele ja demokratiseerimisele. Üks tema motosid oli “ kui sa ei näe jumalat kõiges, siis ei näe sa jumalat üldse” ; ta õpetas, et õnnelik-olemine on iga inimese sünnipärane õigus.

 

Lisaks miljonite inimeste vaimsele õpetajale oli Yogi Bhajan ka edukas ärimees ning religioosne juht. Olles majandusteaduste magister lõpetas ta USA-s doktorikraadiga kommunikatsioonipsühholoogia õpingud. Yogi Bhajan oli ka ajurveeda tervendusõpetuse meister ning 14 USA suurettevõtte juhtkonnas (Sun and Son, Akal Security jne). Yogi Bhajan oli ainus elav Valge Tantra Jooga meister.

 

Sikhide usujuhina läänes kandis Yogi Bhajan tiitlit Siri Singh Sahib, kohtus paavst Johannes Paulus II-ga religioonidevahelise dialoogi arutamiseks ning töötas kõrvuti Dalai Lamaga.

 

Yogi Bhajan lahkus oma füüsilisest kehast 6.oktoobril 2004. USA Kongress tunnustas Yogi Bhajani elutööd USA Kongressi Ühisresolutsiooniga.

Reklaambännerid