KEHALUKUD

Kehalukud ehk bhandad on lihaste kokkutõmbed eesmärgiga kinni hoida ja suunata praanat ehk kosmilist energiat meie kehas. Tuntumad kehalukud on Juurlukk ehk Mulabhanda; Diafragma lukk ehk Uddiyana Bhanda; Kaelalukk ehk Jalandhara Bhanda ning Suur lukk ehk Mahabhanda.

 

mandala

JUURLUKK

Juurlukk ehk Mulabhanda on üks sagedaimini rakendatav lukk ning on enamuse harjutuste ja meditatsioonide osaks. Juurlukku rakendatakse anaal-lihaste kokku ja ülespoole tõmbamise teel, millele lisandub sisemiste suguelundite lihaste ülespoolesuunatud kokkutõmme ning nabapiirkonna lihaste kokkutõmme.

Kõik närvikeskused koonduvad nabakeskuses, kui need närvikeskused aktiveeruvad, tekib tugev elektriline laeng ehk nn. tuli, mida vajame Kundalini aktiveerimiseks. Juurlukk aktiveerib esimese, teise ja kolmanda chakra energiad.

Lukku rakendatakse hingamispeetuse ajal kas sisse-või väljahingamise järel. Juurlukk ühendab kaks peamist energiavoogu meie kehas – prana ja apana – mille tulemusel tekitatakse psüühiline kuumus mis aitab vallandada Kundalini energia.

 

DIAFRAGMALUKK

Diafragmalukk ehk Uddiyana Bhanda on diafragma lihaste ülestõstmise ning ülemiste kõhulihaste selja suunas tõmbamise abil rakendatav kehalukk, mille tulemusel tekib ülakõhu ja diafragma piirkonda õõnsus.

Diafragmalukk

Diafrgamalukk stimuleerib aju hüpotaalamuse-hüpofüüsi-neerupealsete telge ning südamele avaldatava surve abil arendab meie kaastundemeelt. Diafragmalukku rakendatakse reeglina väljahingamisel. Laya joogas rakendatakse suurema mõju saavutamiseks diafragmalukku rütmiliselt loitsimise ajal.

 

KAELALUKK

Kaelalukk ehk Jalandhara Bhanda on väga oluline lukk mida kasutatakse kõigi loitsimisega meditatsioonide ajal ning paljude harjutuste ajal. Kaelaluku rakendamiseks venitatakse kael kuklast ülespoole, tõmmates lõuga tahapoole ja langetades seejärel alla - nii et pea jääb otse kaelale toetuma vajumata ette ega tahapoole ning kukal on pikakssirutatud.

Kaelalukk

Kaelalukk hoiab ära hingamisharjutustest vale kehahoiu tõttu tuleneda võivad peavalud ning ebamugavustunde silmades, kõrvades ja südames.

 

SUUR LUKK

Suur lukk ehk Mahabhanda on kõigi kolme eelpoolnimetatud kehaluku üheaegne rakendamine. Mõjutab kõiki peamisi näärmeid ja närve ning omab noorendavat toimet.

Suur lukk ehk Mahabhanda on kõigi kolme eelpoolnimetatud kehaluku rakendamine korraga, alustades juurlukust, siis kaelalukk ja siis diafragmalukk.

Rakendatakse peale pikka väljahingamist mis lõppeb mitme lühikese väljahingamisega, kuni rohkem enam midagi välja hingata ei ole.

Me pigistame kogu õhu kopsude ülaosast kuni alla nii välja, et tunneme kuidas küljed liiguvad naba suunas ning nabapiirkonnast allapoole jääva dantiani piirkonna lihased tõmbuvad kokku ja üles. Nüüd lõdvestame keha! See on hingamispeetus ning nii suudame kauem hinge kinni hoida. Õlad on taga! Rind ees! Kerge kaelalukk! Keha lõdvestunud!

Mahabandha

Nüüd saame diafragma lihaseid veel enam kokku tõmmata ning tõsta neid üles, selleks alustame ülessuunatud kokkutõmmet juurlukust! Aktiveeruvad veelgi dantian, nabakeskus ning avaneb süda! Tunneme kuidas kuumus nabapiirkonnast tõuseb südame piirkonda!

Mahabhand mõjutab kõiki peamisi näärmeid ja närve ning omab noorendavat toimet.

Reklaambännerid